Jeśli jesteś na etapie kupna mieszkania deweloperskiego możesz spotkać się z określeniem zmian lokatorskich. Co to są zmiany lokatorskie? Jak do tego podejść i czy warto takich zmian dokonywać? O czym warto pamiętać? O tym w dzisiejszym wpisie. Natomiast w kolejnych wpisach rozwinięcie tematu oraz umówienie zmian na przykładzie projektów, które wykonywałam – to samo mieszkanie w kilku opcjach.
Tutaj linki do całej serii:
- Wprowadzenie – co to w ogóle są te zmiany lokatorskie i co nam wolno czyli tekst który właśnie czytasz: Zmiany lokatorskie cz.1
- Rozwinięciem tematu – czyli jak się do tego zabrać: Zmiany lokatorskie cz.2
- Przykład zmian lokatorskich – część praktyczna na autentycznych projektach: Zmiany lokatorskie cz.3
Co to są zmiany lokatorskie?
Najprościej mówiąc: zmiany lokatorskie to zmiany jakie możesz wprowadzić w swoim mies zkaniu na etapie jego budowy, tak aby dostosować kupowane mieszkanie do własnych potrzeb. Oczywiście nie każda zmiana będzie możliwa do zrealizowania dlatego o aranżacji mieszkania warto myśleć już na etapie jego wybierania. Czasem warto przed zakupem mieszkania zwrócić się z prośbą o konsultację w tym zakresie do architekta. Wówczas wspólnie przeanalizujecie potencjał mieszkania pod kątem ewentualnych zmian i tego czego od mieszkania oczekujesz.
Co można zrobić w ramach zmian lokatorskich?
Zmiany lokatorskie mogą obejmować:
- ścianki działowe – możesz je poprzesuwać, postawić w innym miejscu – kombinacji jest sporo bo to dopiero plany więc możesz zaprojektować wiele jednak nie możesz ingerować w ściany nośne,
- drzwi do poszczególnych pomieszczeń wewnątrz mieszkania – zmiany w ich usytuowaniu czy ich szerokość,
- stolarka okienna – tutaj nie masz możliwości zmiany rozmieszczenia czy zmiany wielkości okien, ale możesz zadecydować o kolorze okien wewnątrz mieszkania,
- instalacje sanitarne – możesz zmienić rozmieszczenie sprzętów w łazience czy kuchni – chodzi o przygotowanie podejść instalacyjnych w tym miejscu, w którym faktycznie będziesz chciał mieć przykładowo umywalkę,
- instalacje elektryczne i teletechniczne – dostosowanie rozmieszczenia i ilości punktów świetlnych, gniazdek i wyłączników, telefonu, internetu czy tv,
- grzejniki centralnego ogrzewania – możesz zdecydować o ich rozmieszczeniu w mieszkaniu,
Czego nie mogą dotyczyć zmiany?
- części konstrukcyjnych budynku,
- części wspólnych budynku,
- elementów zewnętrznych jak np. okna, okna balkonowe, drzwi wejściowe do mieszkania,
- pionów instalacyjnych w budynku,
Chociaż przyznam, że tutaj sporo zależy od dewelopera i autora projektu budynku / osiedla, na którym kupujesz mieszkanie ponieważ to oni wyrażają zgodę na wszelkie zmiany. Spotkałam się już z przypadkami kiedy dopuszczano zmiany konstrukcyjne oczywiście po dostarczeniu projektu konstrukcyjnego. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, a skoro o kosztach mowa..
Czy zmiany lokatorskie kosztują?
W tym miejscu odsyłam do umowy deweloperskiej. Określa ona Twoje prawa do mieszkania oraz zmian lokatorskich a także precyzuje czy, a jeśli tak to w jakim zakresie, koszty zmian lokatorskich pokrywa deweloper. Zazwyczaj jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których zestawienie przygotuje Ci osoba wyznaczona z ramienia dewelopera do koordynowania takich zmian. Jednak jeśli tak czy inaczej zmiany takie planujesz to pozwoli Ci to zaoszczędzić na kosztach np. wyburzania ścianki, która kompletnie Ci nie była potrzebna.
Pozostaje jeszcze kwestia samego projektu zmian lokatorskich, ale to zostawimy sobie na wpis kolejny.
Czy warto dokonywać zmian lokatorskich?
Oczywiście, że tak.
Po pierwsze wspomniane koszty – im wcześniej pomyślisz o zmianach tym mniejsze koszty tych zmian poniesiesz. Znacznie prościej i łatwiej postawić ściankę w innym miejscu jeszcze na etapie budowy niż martwić się tym już po odebraniu mieszkania. Wówczas wiązać się to będzie choćby z koniecznością, wyburzeń, zagospodarowania gruzu czy przesuwania instalacji elektrycznych w tej ściance.
Po drugie – w zasadzie możesz zaprojektować swoje mieszkanie od podstaw trzymając się wytycznych opisanych wcześniej (oraz wymogów wynikających z przepisów) co daje wiele możliwości. Dla przykładu: miałam przyjemność projektować dwa mieszkania na tym samym osiedlu, dokładnie ten sam układ tylko inny blok. Powstały z tego dwa różne mieszkania ponieważ każdy z Inwestorów miał inne wymagania. Nie byłoby to możliwe bez zmian lokatorskich ponieważ zmian było na tyle dużo, że stałyby się nieopłacalne gdyby Inwestorzy chcieli ich dokonywać dopiero po odebraniu mieszkania.
Na koniec jeszcze pytanie klucz:
Kiedy zacząć projektowanie zmian lokatorskich?
Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej. Może wydawać się, że masz jeszcze sporo czasu, ale uwierz mi, jak zaczniesz rozważać opcje gdzie jaką ściankę postawić to trochę czasu minie a gdzie tu do decyzji o tym czy „to” gniazdko ma być tutaj czy może w tym miejscu będzie szafa i przydałoby się je trochę przesunąć?
Jak widzisz informacji jest sporo a do dopiero podstawy. Od czego zacząć projekt zmian lokatorskich, jak się do tego przygotować i kto ma ten projekt zmian zrobić? O tym w kolejnych wpisach niebawem więc jeśli interesuje Cię ten temat – zapraszam do zaglądania.
Jeśli macie jakieś doświadczenia ze zmianami lokatorskimi bądź jakieś pytania, na które nie znaleźliście odpowiedzi powyżej to zachęcam do komentowania. Zachęcam również do przeczytania kolejnych wpisów z serii.
- Wprowadzenie – co to w ogóle są te zmiany lokatorskie i co nam wolno czyli tekst który właśnie czytasz: Zmiany lokatorskie cz.1
- Rozwinięciem tematu – czyli jak się do tego zabrać: Zmiany lokatorskie cz.2
- Przykład zmian lokatorskich – część praktyczna na autentycznych projektach: Zmiany lokatorskie cz.3