Od czego zacząć zmiany lokatorskie?

Jeśli nie czytałeś pierwszej części zapraszam do zapoznania się ze wcześniejszym wpisem: Zmiany lokatorskie cz.1

Dowiesz się z niego co to są zmiany lokatorskie, co nam wolno a co nie i czy w ogóle warto. No dobrze, ale co dalej? Jak zacząć, o czym pamiętać i ile w ogóle taki projekt zmian lokatorskich kosztuje? Zatem po kolei…

Umowa z deweloperem

Co sprawdzić w takiej umowie i o czym pamiętać przy jej podpisywaniu:

  • w umowie zawarta powinna być informacja odnośnie możliwości dokonywania zmian lokatorskich i czy takowe w ogóle są możliwe. Dokonywanie takich zmian nie jest bowiem obowiązkiem dewelopera i nie każdy deweloper daje taką możliwość.
  • kwestia rozliczenia kosztów, o których pisałam w poprzednim wpisie. Kto ponosi koszty, w jaki sposób będą rozliczane itp.
  • termin do którego można takie zmiany wprowadzać – sprawdź i zapamiętaj!

Od czego zacząć projektowanie zmian lokatorskich?

Przede wszystkim zacznij od kontaktu z deweloperem aby przekazał Ci rzutu mieszkania wraz z projektami instalacji.

Kolejna sprawa – przemyśl swoje potrzeby odnośnie mieszkania. Czy chciałbyś znaleźć miejsce na jakieś dodatkowe pomieszczenie? Czasem docelowo udaje się wydzielić np. dodatkowy pokój, garderobę czy spiżarkę. Jakie rozwiązania w Twoim obecnym mieszkaniu się sprawdzają a czego brakuje? Nie ograniczaj się w swoich marzeniach na tym etapie. Brzmi banalnie, ale od tego jest później architekt (jeśli na takiego się zdecydujesz) żeby sprowadzić Cię na ziemię jeśli coś będzie nieosiągalne w tym mieszkaniu. A kto wie, może część z tych marzeń uda się zrealizować choć Tobie wydawało się to niemożliwe?

Kto przygotuje projekt zmian lokatorskich?

Tutaj jest kilka możliwości:

  • Ty sam,
  • biuro projektowe współpracujące z deweloperem, jeśli deweloper takie posiada
  • architekt, którego sam wybierzesz.

Jaki jest najlepszy wybór?

Oczywiście polecę opcję 3 co nie powinno być zaskoczeniem. Zaraz wytłumaczę dlaczego.

Projekt zmian lokatorskich to w zasadzie projekt wykonawczy wg którego ekipa budowlana przygotuje w Twoim mieszkaniu rozmieszczenie ścianek działowych czy instalacji. Teoretycznie możesz przygotować takie rysunki samemu i to będzie opcja najtańsza. Musisz jednak brać po uwagę, że taki projekt musi uwzględniać m.in. obowiązujące przepisy budowlane. Dlatego z pewnością lepiej poradzić się specjalisty co jednak wiąże się z kosztami takiego projektu. Możesz skorzystać z biura dewelopera (jeśli jest taka opcja) jednak jeśli rozważasz opcję poradzenia się architekta również w kwestii projektu wnętrz wtedy zdecydowanie lepiej wybrać własnego architekta. Uwzględni on wówczas już na etapie zmian lokatorskich to jak wyglądać będzie Twoje mieszkanie i z pewnością podejdzie do tematu bardziej indywidualnie.

To jeszcze nie wszystko – architekt z racji swojego doświadczenia z pewnością będzie w stanie „wycisnąć” z Twojego mieszkania więcej. Niejednokrotnie podsunie Ci propozycje, na które sam byś nie wpadł. W kolejnym wpisie na przykładzie pokażę przypadek z mojej dotychczasowej pracy – to samo mieszkanie, tylko sąsiednie bloki a w rezultacie wprowadzonych zmian lokatorskich – zupełnie dwa różne mieszkania.

Ile kosztuje projekt zmian lokatorskich?

Tutaj kwestia kluczowa, od której wielu z Was uzależnia w ogóle możliwość zdecydowania się na projekt zmian lokatorskich.

Co wpływa na cenę?

  • wielkość mieszkania – im większe tym korzystniej wypada wycena w przeliczeniu na metr kwadratowy
  • zakres – może to być tylko i wyłącznie projekt zmian lokatorskich bez rozpatrywania projektu wnętrz i tutaj ceny zaczynają się od ok. 20-30zł za metr kwadratowy.

Jeśli jednak architekt przygotowuje też projekt wnętrz to ceny różnią w zależności od tego czy jest to tylko koncepcja czy może projekt wykonawczy wnętrz a może projekt z nadzorem autorskim?

Jak widzisz nie da się jednoznacznie podać zatem ceny takiego projektu. Dlatego proponuję kontakt z wybranym architektem – to nic nie kosztuje. Omówicie Twoje potrzeby i zakres projektu tak abyś mógł otrzymać ofertę cenową na wykonanie projektu i dopiero wtedy podejmiesz ostateczną decyzję.

Podsumowując – jeśli zdecydowałeś się na projekt zmian lokatorskich w pierwszej kolejności sprawdź zapisy umowy z deweloperem w tej kwestii. Następnie odbierz od dewelopera dokumentację dotyczącą Twojego mieszkania i zastanów się nad tym co chciałbyś w swoim mieszkaniu zmienić. Wybierz architekta, który pomoże Ci w takim projekcie – na wstępie omówicie Twoje potrzeby i zakres projektu tak abyś mógł otrzymać ofertę cenową na wykonanie projektu. I koniecznie kolejny wpis z przykładowym projektem (tutaj).

Seria wpisów:

0 0 vote
Article Rating