Przykład zmian lokatorskich

Dziś najfajniejsza część wpisu czyli część praktyczna – przykład zmian lokatorskich. Z poprzednich wpisów, do których linki znajdziesz poniżej, poznasz zmiany lokatorskie w teorii i trochę przybliży Ci to temat. Natomiast dziś przechodzimy do praktycznej części – czyli co nam daje możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich na przykładach konkretnych projektów które przygotowywałam.

W poprzednich wpisach wspominałam, że miałam okazję przygotowywać projekt zmian lokatorskich dla dwóch identycznych mieszkań na nowym osiedlu. Układ wyjściowy zatem ten sam a powstały z tego dwa różne projekty. Wpis ten miał powstać już jakiś czas temu, ale… trafiło mi się zlecenie na trzecie mieszkanie o tym samym układzie! Uznałam, że to doskonała okazja dla takiego podsumowującego wpisu i warto z wpisem zaczekać aż trzeci projekt nabierze jakiś fizycznych kształtów. Przechodzimy zatem do konkretów.

Teoria i porady z wcześniejszych wpisów: 

Przykłady z życie wzięte – co dają zmiany lokatorskie?

Czasem wydaje się, że mając plan swojego przyszłego mieszkania niewiele da się z niego „wycisnąć” mówiąc wprost. Otóż – nie zawsze. Często jest sporo możliwości, które pojawiają się w miarę pracy nad danym układem mieszkania. Każdy z nas ma inne potrzeby wynikające z wieku, sytuacji życiowej czy zwykłych przyzwyczajeń. Warto przewidzieć to wszystko decydując się często na inwestycję życia.

Aby przejść do konkretnych projektów konieczne jest omówienie wszelkich informacji wyjściowych. Każde ze wspomnianych mieszkań ma innych Inwestorów z różnymi wymaganiami. Sam wyjściowy układ mieszkania, rozmieszczenia ścian nośnych, działowych, kominów i pionów, a także okien wpływa na efekt finalny. W projekcie zmian lokatorskich możemy wiele, ale mimo wszystko musimy trzymać się pewnych podstaw i wytycznych (tutaj znów odsyłam do wpisu o tym co nam wolno KLIK). Jeśli dodatkowo bierze się pod uwagę przyszły wygląd wnętrz to nie może to pozostać bez wpływu na układ ścianek, rozmieszczenie wejść do pokoi itp. Tyle tytułem wstępu 😉

Mieszkanie w stanie deweloperskim – informacje wyjściowe

Omawiane mieszkania mieszczą się na górnej, ostatniej kondygnacji niskiego bloku mieszkalnego. Każde z nich było w innym budynku. Architekt osiedla zaprojektował je najwyraźniej jako mieszkania o lekko podwyższonym standardzie. Jest to duże mieszkanie z równie dużym tarasem. Dodam, że na niższych kondygnacjach na łącznej powierzchni omawianego lokalu z tarasem zmieszczono trzy mniejsze mieszkania.

  • Powierzchnia użytkowa: 118,06m²
  • Ilość pokoi: 3 + otwarta część dzienna: salon + kuchnia
  • Ilość łazienek: 2
  • Dodatkowe: pomieszczenie garderoby przy wejściu oraz komórka dostępna z korytarza 4,12m²
  • Wysokość w świetle: 300cm
  • Powierzchnia tarasu: 106,76m²
  • Problematyka mieszkania: największym problemem okazało się rozmieszczenie okien, które mocno ograniczało możliwość przesuwania ścianek i lokalizowania ich w innych miejscach. Narożne pomieszczenie z trzema oknami przeznaczone było na sypialnię małżeńską jednak przy tej ilości okien brak tam miejsca na szafę. Całe mieszkanie posiada ogrzewanie podłogowe z dużym piecem c.o. pierwotnie zlokalizowanym w głównej łazience.

Rzut mieszkania w układzie w jakim sprzedawał je deweloper jeszcze przed budową osiedla:

Przykład zmian lokatorskich - mieszkanie przed zmianami

Deweloper oraz architekt osiedla wyrazili zgodę na wiele zmian jeśli chodzi o mieszkania na ostatniej kondygnacji. Poza oczywistymi zmianami w ściankach działowych możliwe były również zmiany w otworach / wejściach do pomieszczeń, które mieściły się w ścianach nośnych. Ponadto dopuszczone zostały zmiany w kwestii okien wychodzących bezpośrednio na taras – można było zatem powiększyć okna tarasowe, dodać dodatkowe czy zamienić okno na balkonowe. To jest jednak rzadkość i dotyczyło to jedynie okien wychodzących na taras (niewidoczne z poziomu ulicy zatem elewacja pozostaje spójna mimo zmian). Wszelkie zmiany w konstrukcji były jednak konsultowane i wyceniane dodatkowo u konstruktora budynków (w tym poszerzanie okien).

Inwestorzy i ich oczekiwania, co się udało a co nie.

Ponieważ każdy z nas jest inny, inne są nasze wymagania co do przyszłego mieszkania. Punktem wyjściowym zawsze są oczekiwania Inwestora co do przyszłego mieszkania. Na nasze potrzeby opisania konkretnych przykładów zmian lokatorskich określę mieszkania pierwszymi literami alfabetu: A,B,C tak aby móc przedstawić w skrócie skąd wzięły się takie a nie inne rozwiązania poszczególnych mieszkań.

Mieszkanie A 

  • Domownicy: 2 dorosłych osób
  • Oczekiwania: jak największa część dzienna, sypialnia z jak możliwie dużą ilością szaf, pokój gościnny, gabinet, łazienka z dużym prysznicem.

Projekt: 

  • Ścianki działowe: zostały całkowicie przeprojektowane.
  • Ściany nośne: zmieniliśmy miejsca wejścia do części dziennej tak aby zyskać więcej przestrzeni w rejonie okna tarasowego oraz poszerzyliśmy dwukrotnie okno tarasowe w salonie.
  • Instalacje: z większych zmian – piec c.o. oraz pralka przeniesione zostały do komórki na zewnątrz mieszkania.
  • Pozostałe: ponieważ Inwestorom zależało jak największej części dziennej w pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się na rezygnację z pomieszczenia garderoby przy wejściu do mieszkania. W ten sposób zyskaliśmy dużą jednoprzestrzenną część dzienną z kuchnią wyspową. Część prywatną mieszkania czyli pokoje i łazienki przeprojektowaliśmy tak aby zmniejszyć komunikację, powiększyć sypialnię. Tak aby weszły tam dwie szafy: jedna głęboka a druga płytka. Inwestorom zależało na dużym prysznicu w głównej łazience stąd mniej spotykane rozwiązanie czyli właśnie prysznic w łazience głównej a wolnostojąca wanna w mniejszej łazience.
  • Co się nie udało: każdy projekt ma swoje ograniczenia. Tutaj niestety sypialnia z dużymi szafami zmniejszyła pozostałe pokoje do minimum jednak wyszliśmy z założenia, że ważniejsza jest część dzienna, w której spędza się większość czasu.

Mieszkanie B 

  • Domownicy: 2 dorosłych osób
  • Oczekiwania: wydzielona kuchnia stanowiąca odrębne pomieszczenie oraz kącik jadalniany dla 2 osób w kuchni, sypialnia z szafą, osobna duża garderoba, dodatkowy pokój pełniący funkcję gościnnego i domowego biura jednocześnie, łazienka z wanną oraz prysznicem.

Projekt: 

  • Ścianki działowe: zostały całkowicie przeprojektowane z uwzględnieniem drzwi przesuwnych chowanych w ścianę.
  • Ściany nośne: tym razem zmian było sporo: poszerzyliśmy okno tarasowe w części dziennej, dodaliśmy okno balkonowe w małej jadalni, zamieniliśmy zwykłe okno w sypialni na balkonowe. Dodatkowo wybiliśmy szerokie przejście do kuchni z małej jadalni zachowując szerokie przejścia w przedpokoju i na wejściu do salonu. Przebiliśmy też wejście do komórki i zmieniliśmy położenie drzwi w garderobie tak aby w całości wykorzystać ściany wewnątrz do zabudowy.
  • Instalacje: z większych zmian – piec c.o. oraz pralka przeniesione zostały do komórki na zewnątrz mieszkania, zmieniło się położenie kuchni względem projektu dewelopera co stanowiło wyzwanie z uwagi na odległości od kominów wentylacyjnych.
  • Pozostałe: Inwestorom zależało by w kuchni zmieścił się wygodny kąt jadalniany. Po wielu koncepcjach ostatecznie Inwestorzy zdecydowali się na rezygnację z drugiej łazienki i przeznaczenie tego pomieszczenia na małą jadalnię. Udało nam się uzyskać zgodę na wstawienie w niej okna balkonowego. Tym sposobem zyskaliśmy zarówno doświetlenie przedpokoju wejściowego jak i samej jadalni. Pokoje i łazienkę przeprojektowano tak aby w sypialni zmieściła się wygodna szafa, natomiast w łazience musiała zmieścić się zarówno wanna jak i prysznic.
  • Co się nie udało: Inwestorzy początkowo chcieli mieć dwie łazienki oraz spiżarkę przy kuchni. Jednak w trakcie prac nad koncepcjami okazało się, że ważniejszy jest wygodny kąt jadalniany na co dzień, a nie wciśnięty gdzieś w rogu kuchni tyci kąt z dwoma krzesełkami niż dodatkowe wc, a zapasy spokojnie pomieszczą się w dużej kuchni czy komórce.

Mieszkanie C

  • Domownicy: 2 dorosłych osób, 2 małych dzieci
  • Oczekiwania: przestronna część dzienna, kuchnia z wyspą, sypialnia z dużą szafą, pokój dziecięcy, gabinet, który kiedy dzieci podrosną zamieni się na pokój dziecka, pomieszczenie gospodarcze z pralką.

Projekt: w tym wypadku Inwestorzy zdecydowali się na kupno mieszkania już gdy było one wybudowane. Nie był to w zasadzie projekt zmian lokatorskich a projekt wnętrz jednak uznałam, że warto zestawić je razem z tymi mieszkaniami, które zmienialiśmy na etapie budowy. Ponieważ we wszystkich pomieszczeniach położone jest ogrzewanie podłogowe uznaliśmy, że jakiekolwiek wyburzenia i przesuwanie ścianek będzie zbyt kosztowne. Jedyna zmiana jaka powstała to przesunięcie drzwi do małej łazienki oraz przeniesienie pralki do pomieszczenia przy wejściu do mieszkania. W pierwotnym projekcie prawdopodobnie miała to być garderoba, my przerobiliśmy je na pomieszczenie gospodarcze.

Problematyczne pomieszczenie z trzema oknami z brakiem miejsca na szafę przeznaczyliśmy po prostu na pokój dziecięcy. Sypialnia musiała zatem znaleźć się w małym pokoju i po wstawieniu tam szafy w zasadzie mieści się już tylko łóżko i nic więcej.

Poniżej rzuty z pokazanymi zmianami w stosunku do projektu pierwotnego (kliknij aby powiększyć).

Mieszkanie A

Przykład zmian lokatorskich - zmiany w ścianach

Mieszkanie B

Przykład zmian lokatorskich - zmiany w ścianach

Przykład zmian lokatorskich – finalne rzuty

Na koniec możecie obejrzeć co z tego powstało czyli jak faktycznie projekt zmian lokatorskich wpłynął na ostateczny układ mieszkania. Jak widać co człowiek to inne wymagania i z każdego mieszkania da się jeszcze coś „wycisnąć” a zapewniam, że koncepcji było jeszcze kilka i pewnie gdybym robiła mieszkanie dla siebie wybrałabym jeszcze inną.

W mieszkaniu A Inwestorzy chcieli jak największą ilość szaf przy jednoczesnej rezygnacji z garderoby aby zyskać przestronną część dzienną – myślę, że się udało się.

W mieszkaniu B Inwestorzy chcieli zamkniętą kuchnię z kącikiem jadalnianym – mają kuchnię która przy otwartych drzwiach nie jest zamkniętym ciasnym pomieszczeniem a dodatkowo pośrednio ma wyjście na taras.

W mieszkaniu C Inwestorzy bardzo chcieli kuchnię z wyspą. Przyszli do mnie z założeniem, że to się pewnie nie uda jeśli ma się zmieścić w tej przestrzeni również duży stół jadalniany – udało się!

A oto efekty finalne (kliknij aby powiększyć):

Mieszkanie A

Przykład zmian lokatorskich

Mieszkanie B

Przykład zmian lokatorskich

Mieszkanie C

Przykład zmian lokatorskich

Podsumowując – jak widzisz każde mieszkanie da się mniej lub bardziej przygotować pod wymagania danego Inwestora. Dlatego jeśli tylko planujesz zakup mieszkania albo właśnie takie kupiłeś to koniecznie zastanów się nad skorzystaniem z usług architekta, który poradzi co możesz w nim zmienić aby po prostu było Ci w nim dobrze. Zawsze wygodniej jest to robić na etapie jego budowy. Mam nadzieję, że seria odnośnie zmian lokatorskich rozwieje choć kilka wątpliwości przyszłych Inwestorów i pomoże Wam w drodze do lepszego mieszkania!

Seria wpisów:

0 0 vote
Article Rating